دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟

پالس اکسیمتر وسیله ای است که با کمک آن میتوان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه گیری کند . پالس اکسیمتری روشی غیر تهاجمی است که میزان مولکول های هموگلوبینی را که با اکسیژن آمیخته شده اند ، اندازه گیری و به درصد بیان میکند  میزان نرمال آن  ۹۵–۹۷٪ است اگر این میزان کمتر  از ۹۰٪ شود زنگ هشدار به صدا در می آید  همچنین اکثر دستگاه های اکسیمتر  تعداد و آهنگ ضربان فلب را نیز نمایش میدهند با ین وسیله میتوان درباره  هایپوکس ( کم شدن اکسیژن خون ) هشدار داد و با اجتناب از حملات هیپوکسی و پیامد های آن ، بیماران جراحی را بهبود بخشید . هایپوکسی زمانی رخ میدهد که  به بیمار بی حسی موضعی یا آرام بخش زده میشود یا زمانی که بیمار پس از یک بیهوشی عمومی به هوش آید و یا کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند به دلیل مشکلات تنفسی اکسیژن خون آنها پایین آمده میتوانند از این دستگاه استفاده نمایند . این وسیله در سال 1980 معرفی شد و اکنون به عنوان یک روش استانداد به کار میرود .

روش استفاده :

دستگاه را بر روی انگشت سبابه یا شست پا قرار میدهیم بر روی قسمت بالایی پروب یک دیود منتشر کننده نور وجود دارد که دو نور قرمز و  نور مادون قرمز را منتشر میکند ، نور  از میان بافت ها عبور نموده ( بافت بین پروب) ویک گیرنده نوری آن را دریافت میکند و از شریان خون عبوری ، نور قرمز توسط هموگلوبین و نور مادون قرمز توسط اکسی هموگلوبین جذب میشود و سپس این اطلاعات به خود دستگاه منتقل می شود و آنجا با یک محاسبه لگاریتمی میزان هموگلوبین با اکسیژن مشخص میگردد.در واقع این دستگاه میزان اکسیژن را به عنوان درصدی از مولکول های هموگلوبین که با اکسیژن آمیخته شده اند را نسبت به میزان کل مولکول های هموگلوبین اندازه گیری میکند .

عواملی که میتواند موجب اختلال در ثبت نتیجه شوند

لاک ناخن ، اختلالات عروقی ، کسانی که فشار خون بالا یا پایینی دارند ، دمای غیر عادی بافت  از جمله عواملی هستند که میتواند در تشخیص دستگاه اختلال ایجاد کند .

این مطلب را به اشتراک بزارید

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on pinterest
Pinterest
سبد خرید
Facebook Twitter Instagram Pinterest Telegram

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟